وبسایت رسمی محمد حسین آقاسی

Personal website of Mohammad Hossein Aghasi
  • وکالت در دعاوی حقوقی، تجاری
  • پرونده های حقوق بشر
    (مطبوعاتی، امنیتی- سیاسی)
  • تنظیم قرارداها

 

در سال ۱۳۵۷ و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بعنوان کارآموز وکالت دادگستری کار وکالت را در تهران شروع و در بهمن ماه ۱۳۵۸ کسوت وکالت پایه یک دادگستری را بر تن کردم و از آن تاریخ تاکنون ضمناً خود را سرباز کوچک دفاع از حقوق کسانی می‌دانم که به نحوی حقوقشان مورد تعرض قرار می‌گیرد.

به وکالت در پرونده‌هائی که در امور حقوقی یا کیفری و با دریافت حق الوکاله خدمات حقوقی ارائه کرده‌ام. افتخار نمی‌کنم اگرچه تعدادشان بسیار و عمری صرف آنها شده است اما آنان که در برابر قدرت یابی قانونی‌ها درمانده و مستأصل بودند و تحت عناوین اقدام علیه امنیت یا اتهامات مندرج در قانون مطبوعات گرفتار شده بودند و توفیق حضور در پرونده آنها را به عنوان وکیل داشتم برایم مایه مباهات است زیرا شرافت انسانی حکم می‌کندکه انسان باشی و انسان نمی‌تواند فریاد بشریِ همنوع خود را بشنود ولی ساکت بماند.

همه انسانها حق دارند در صورت متهم شدن در دادگاه بیطرف و با رعایت اصل برائت و اصل قانون بودن جرم و مجازات و با حضور وکیل منتخب خود محاکمه شوند (مواد ۱۰ و ۱۱ اعلامیه جهانی حقوق بشر) و فرقی نمی‌کند که شاکی آنها اشخاص حقیقی باشدیا حاکمیت، در مواردی که این حق نادیده گرفته می‌شود حضور وکیل بسیار مؤثر و موجب پشت گرمی متهم می‌شود و این حضور همیشه بدون مخاطره نیست.

۳۱ سال وکالت و ۳۰ سال وکالت پایه یک را پشت سر گذاشته‌ام و همه جا با توکل به ذات باریتعالی سعی در احقاق حقوق اشخاص را سرلوحه اقداماتم قرار داده‌ام و بدواً تلاش در حل و فصل اختلافات افراد، خارج از مراجع قضائی و در صورتی که هیچ راهی بجزمراجعه به دادسراها و دادگاه‌ها باقی نماند توسل به آنها را به عنوان آخرین راه حل انتخاب می‌کنم. طبیعتاً مانند بسیاری از همکارانم از حضور در پرونده‌هائی که امکان موفقیت یا احقاق حق نیست و یا موکل را محق نمی‌دانم پرهیز می‌کنم. این روش برای وکلا خوشنامی را به ارمغان می‌آورد.

در حال حاضر از پذیرش وکالت متهمین مطبوعاتی، امنیتی بویژه آنان که قادر به پرداحت حق الوکاله نیستند، استقبال می‌کنم (اصولاً در اینگونه پرونده‌ها سایر همکارانم نیز با انگیزه مالی وارد نمی‌شوند) البته دیگر دعاوی را در حد بضاعت علمی‌ام و بشرط گمان امکان توفیق در احقاق حق موکلین می‌پذیرم.

بدیهی است در دعاوی عادی در صورت فقدان تمکن مالی برای مراجعین دایره معاضدت کانون وکلای دادگستری مرکز تحت شرایطی یار آنان خواهد بود.

در برخی موارد مشکلات بسیاری که در مسیر کار وکالت بروز و ظهور می‌یابد فکر بازنشستگی و در واقع کناره گیری از امر خطیر وکالت را به ذهنم متبادر می‌سازد، اما احساس مفید واقع شدن در برخی موارد تاکنون مرا از عملی ساختن این فکر باز داشته است.

با امید به استقرار کامل قانون در کلیه مراجع و نهادها و کوتاه شدن دست آنان که خود را مرکز همه امور و قانون را دست و پاگیر می‌پندارند از مراجع قانونی و بویژه قضائی از دعای شما خود را بی نیاز نمی‌دانم.

محمدحسین آقاسی
وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز