وبسایت رسمی محمد حسین آقاسی

Personal website of Mohammad Hossein Aghasi
  • وکالت در دعاوی حقوقی، تجاری
  • پرونده های حقوق بشر
    (مطبوعاتی، امنیتی- سیاسی)
  • تنظیم قرارداها

چه کسی باید غذرخواهی کند

عبارت فوق عنوان مطلبی است که کیهای در رابطه با استاد شجریان در ستون خبر ویژه شماره 19420 مورخ 5/5/88 خود بعنوان پاسخ به پیشنهاد اینجانب به چاپ رسانده است و تلویحاً خود را محق برای ایراد اتهام به موکل اینجانب و او را ملزم به غدرخواهی دانسته. ولی واقعاً چه کسی باید عذرخواهی کند؟! کسی که مورد اهانت و افترا قرار گرفته یا کسی که مرتکب افعال موضوع مواد 697 و 698 قانون مجازات اسلامی شده است ؟!

کیهان در تاریخ 14/4/1388 استاد شجریان را که بقول استاد سید عبدالحسین مختاباد ، شهریار آواز ایرانی در نیم قرن اخیر است وطن فروش نامید و پس از مصاحبه ای که با روزنامه اعتماد ملی داشتم بعنوان پاسخ به آن ، دلایل ایراد این اتهام به استاد شجریان را این چنین بیان می کند :

  • مصاحبه با بی بی سی
  • همسوئی با جریانات ضد انقلاب داخلی و خارجی
  • بدگویی علیه رئیس جمهور
  • مخالفت با پخش نوارهای استاد از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

کیهان سرانجام از اینجانب بعنوان وکیل استاد شجریان می پرسد (آیا اظهارات موکل وی در همسویی با بیگانگان و حمایت ضمنی از آشوبگران که به قتل و غارت و آتش زدن اموال عمومی پرداخته بودند اقدام سیاسی نیست ؟ همچنین باید از شجریان پرسید اگر نام اینگونه اقدامات وطن فروشی نیست پس چیست ؟

پاسخ:

اول : مصاحبه با بی بی سی که در مقاله قبلی کیهان با عنوان (رسانه استعمار پیر) معرفی شده دلیل وطن فروشی محسوب نمی گردد.

زیرا سابقه تاریخی نه چندان دور مربوط به سالهای 1356 و 1357 این رسانه شاهدی بر نادرستی این استدلال است ، ممکن است جوانها ندانند اما کسانی که وقایع انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را پیگیری می کردند و در سن امثال حقیر هستند بخوبی بیاد می آورند که همه مبارزین آن دوره اگر بر ایشان امکان مصاحبه با بی بی سی فراهم می شد تن به انجام آن می دادند و بعضاً هم به این عمل خود افتخار می کردند و تقریباً همه بیانیه ها و اعلامیه های بزرگان انقلاب بلافاصله در اختیار بی بی سی قرار می گرفت تا به اطلاع مردم ایران برسد.

بی بی سی همان بی بی سی است وهیچ تغییری در ظرف 30 سال گذشته نکرده است . بنابراین دو گزینه در پیش رو باقی میماند یا اینکه نعوذ بالله همه کسانی که قبلاً هم با این رسانه مصاحبه کرده اند وطن فروشند یا اینکه دلیل کیهان غیر واقعی و مردود است .

دوم : منطور از همسویی استاد شجریان با جریانات ضد انقلاب داخلی و خارجی از آنجا پا یه گرفته است که وی خود را در زمره خس و خاشاک معرفی کرده و از نتیجه انتخابات متحیر بوده ، متاسفانه در دعواهای سیاسی برخی افراد هر که را که مخالف خود و یا مخالف یاران خود می بیند ، به او انگ ضدیت با کلیت نظام و حتی موجودیت ملک و ملت می زنند، این تلقی کاملاً نادرست از آنجا ناشی می شود که خود و یا یارانشان را بسیار بزرگتر از آنچه هستند می پندارند و در واقع گمان می کنند که اگر نباشند، دنیا به پایان می رسد و اگر از آنان و افکارشان تبعیت نشود نه تنها سرزمین مورد نظرشان بلکه کل جهان به سرنوشت زمین در زمان نوح (ع) دچار خواهد شد. دیگران فریاد می زنند ما با فلانی مخالفیم و اینان می گویند آنچه شما می گویید مخالفت با انقلاب است.

بنابراین باید پذیرفت که یا آنان متوجه سمت و سوی فریاد خود نیستند یا اینان انقلاب را در یک نفر خلاصه می بینند !!

برادر جان انقلاب واژگون کردن وضع موجود است ، اگر خود را طرفدار انقلاب معرفی کنید ، معنی آن حمایت از کسانی است که وضع تثبیت شده نظام و حاکمیت را میخواهند بپاشند و عنوان برانداز به آنها داده می شود تا کی این عبارت (ضد انقلاب ) را دستمایه بر خورد با مخالفین خویش می کنید؟1 چرا فکر می کنید انقلاب و نظام مال طلق شماست و هیچکس دیگر حق مالکیت و اظهار نظر راجع به آنرا ندارد ؟!

امام (ره) بارها فرمود (مردم انقلاب کردند) ، ولی شما تصور می کنید فقط شما انقلاب کردید و انقلاب متعلق به شماست !!!

سوم :
سومین دلیل کیهان برای وطن فروش نامیدن استاد شجریان بدگویی علیه رئیس جمهورعنوان گردیده ، موکل در مصاحبه های خود هیچ گونه عبارت و مطلبی علیه رئیس جمهوری بیان ننموده و با کمال نزاکت نظریات خود را طرح فرموده است ای کاش دیگران نیز از بزرگان می آموختند و در نوشتن و سخن گفتن چنین می کردند. تنها عبارتی که استاد شجریان بر زبان آورده و بنظر می رسد که موجبات ظن کیهان را فراهم ساخته ، استفاده از عبارت (خس و خاشاک ) است .

ولی حتی اگر کسی رئیس جمهور را مورد خطاب قرار دهد و بدترین عناوین را هم به وی نسبت دهد چه رسد به اینکه فقط بدگویی کرده باشد، وطن فروش محسوب نمی گردد و چه بسا از باب وطن خواهی و میهن پرستی با این دید که رئیس جمهوری مرتکب عملی شده که بر خلاف مصالح میـــهن و سرزمیــــن اوست ، وی خطاب و عتاب قرار دهد بیاد داشته باشید که وطن در وجود رئیس جمهوری خلاصه نمی شود پس بدگویی از او و حتی بالاتر از آن وطن فروشی نیست.

چهارم :
آخرین و چهارمین دلیل وطن فروش نامیدن موکل، مخالفت وی با پخش نوارهای استاد از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.
واقعاً آیا این خواسته ، حاکی از وطن فروشی استاد شجریان است و به چه کسی وطن را فروخته ؟!

استاد شجریان زیباترین و اثربخش ترین سرودهای صدر انقلاب را پدید آورد ، آنچنان اثر بخش و ماندگار که هنوز هم شنیدن آنها بوی عطر شکفتن شکوفه را دارد.

او می گوید آنچه با مردم می کنید مورد تایید من نیست ، در تبلیغ آنها از صدای من استفاده نکنید ، آیا این سخن باید دلیل وطن فروشی وی عنوان شود؟!

ماده 3 قانون حمایت حقوق مولفان و محققان و هنرمندان مصوب 1348 تصریح می کند که حقوق پدید آورنده شامل حق انحصاری نشر و پخش و عرضه و اجرای اثر و حق بهره برداری مادی و معنوی از نام و اثر اوست ) و درماده 4 آن قانون نیز تاکید شده که این حق محدود به زمان و مکان نیست و ماده 23 پخش تمام یا قسمتی از اثر دیگری بدون اجازه پدید آورنده مستوجب حبس از 6 ماه تا 3 سال دانسته است.

استاد شجریان به استناد قانون مذکور به کسانی که علیرغم میل او آثار او را مورد استفاده قرار می دهند اعلام نموده که راضی نیست و نمی خواهد از صدای وی برای تبلیغ اموری که ماننده خیل عظیم مردم به آنها باور ندارد استفاده شود و اصولاً بطور کلی چون باید از پدید آورنده اثر کتباً اجازه پخش داشته باشند چون چنین اجازه ای نداده به آن معترض است ، آیا این خواسته وطن فروشی ؟!

حالا شما بگوئید ، در زمانی که استاد شجریان با هزینه شخصی خود شعر و موسیقی سرودهایش را ســـاخت و با صدای سحرآمیزش آثاری همیشگی برای انقلاب و وطنش پدید آورد شما چـــه می کردید ؟!! و اکنون چه می کنید؟!

کلمات آبرو دارند و هر کدام دارای مفاهیم خاصی هستند که بادیدن یا شنیدن آنها درک عمومی از هریک از آنها مشخص و تقریباً یکسان است ، بکار بردن کلماتی مانند وطن فورشی ، خیانت ، جاســـوســـی ضد انقلاب در نابجای آنها که امروز در برخی از نشریات خاص برای سرکوب و بی آبرویی مخالفین رایج گردیده موجب بی آبرویی آن کلمات می شود، هنگامیکه برای انسانی شناخته شده و عزتمند اینگونه عبارات یا کلمات بکار برده می شود، جامعه باور نمی کند که آن انسان شریف لایق آنگونه عناوین است ، بلکه بتدریج قبح آن کلمات رنگ می بازد.

اگر عذرخواهی برایتان سخت و طاقت فرساست بیایید منظور واقعی خود را بیان کنید و مانند بسیاری از سخنرانان و گویندگانی که متن صریح مصاحبه یا سخنرانی خود را تکذیب می کنند، شما هم عنوان بکار برده خود را برای استاد شجریان ، اشتباه تایپی بنامید و به این غائله خاتمه دهید.